Do kremu możemy dodawać różne cuda byleby miały właściwości upiększające. Jednym z takich składników są kwasy kosmetyczne. Choć owiane złą sławą mają szereg pozytywnych zastosowań poczynając od rozświetlania i ochrony, przez złuszczanie na nawilżaniu kończąc. Najważniejsze jest tylko dobranie odpowiedniego kwasu do naszych potrzeb. Poniżej znajduje się opis kilku z nich.

Kwas retinowy
– wygładza i zapobiega zmarszkom

Kwas ten zwiększa tempo wzrostu kolagenu (odpowiada za napięcie i jędrność skóry) oraz przyspiesza odnowę komórek jednocześnie zapobiegając nawarstwianiu się starych. Krem pod oczy z kwasem retinowym jest nawet w stanie zniszczyć tak zwane „kurze łapki”. Brzmi prawie jak czary, prawda? Niestety ta magia ma swoją cenę. Przez pierwsze 2 do 4 tygodni cera będzie przesuszona i zaczerwieniona, a naskórek będzie się łuszczyć.

Jest jeszcze jeden haczyk – kremy z kwasem retinowym można kupić jedynie na receptę. Ogólnie dostępne są tylko i wyłącznie kremy o mniejszej sile, w których znajdują się retinoidy (pewnie bardziej kojarzysz retinol lub retinal). Są one stopniowo przetwarzane w naszym organizmie na wspomniany kwas retinowy.

Ważne jest, aby przyzwyczajać skórę do kremu z retinolem stopniowo. Warto na początek stosować go co drugą noc przez okres dwóch tygodni, a następnie przez kolejne dwa tygodnie dwie noce pod rząd z jednym dniem przerwy.

Kwasy alfa – hydroksylowy (AHA)
– złuszcza i rozświetla

Ten kwas dla odmiany rozluźnia wiązania między komórkami skóry i pomaga w walce ze zrogowaciałym naskórkiem robiąc jednocześnie miejsce dla młodszej warstwy naskórka. Ale to nie wszystko! Jeśli naskórek szybciej się ściera to do głębszych warstw zostaje wysłany sygnał, aby przyspieszyć produkcję nowych komórek. Dotyczy to również komórek, których zadaniem jest wytwarzanie kolagenu.

W skrócie? Kwasy z grupy alfa – hydroksylowych pomagają odsłonić młodsze warstwy skóry. Te kwasy również musimy stosować ostrożnie i z wolna przyzwyczajać naszą skórę do ich działania. Jednak, jeśli zależy Ci na mocniejszym rezultacie to musisz sięgnąć po kremy, które są do kupienia w gabinetach dermatologicznych lub medycyny estetycznej. Ważne, aby stosować je według zaleceń lekarza.

I jeszcze jedno! Warto pamiętać, że kwasy alfa – hydroksylowe rozpuszczają się w wodzie. Dlatego kremy z jego dodatkiem trzeba nakładać na suchą skórę. Inaczej bardzo mocno osłabimy jego działanie.

Kwasy beta – hydroksylowe (BHA)
– redukcja łojotoku oraz zwalczanie pryszczy

W przeciwieństwie do kwasów alfa – hydroksylowych te rozpuszczają się w tłuszczach. Przez to docierają głębiej wnikając między innymi w głąb porów. Kwasy zabijają bakterie, które sprzyjają powstawaniu trądziku oraz redukują łojotok, który odpowiada za świecenie się skóry.

Kwasy beta – hydroksylowe to między innymi dobrze znany kwas salicylowy i lipohydroksyowy. Ten pierwszy można często spotkać w żelach do mycia twarzy. Mimo wszystko, jeśli chcemy zadziałać kompleksowo (czyli na różne warstwy skóry) to warto wybrać produkty, które łączą w sobie kwasy alfa i beta – hydroksylowe.

Kwas hialuronowy (HA) oraz kwasy tłuszczowe – działanie nawilżające

Jest to duet idealny. Kwas hialuronowy nawilża skórę sprawiając, że staje się aksamitnie gładka, a kwasy tłuszczowe sprawdzą się jako elementy bariery, która chroni oraz zamyka wilgoć wewnątrz.

Jeśli masz wrażliwą skórę to warto stosować kwasy tłuszczowe na przykład przed mocnym peelingiem. Pomoże to w zniwelowaniu nadmiernych podrażnień. Za to, jeśli Twoja skóra jest normalna to możesz pokusić się o połączenie kwasu hialuronowego z retinolem. Dzięki temu retinol będzie mógł wniknąć głębiej jednocześnie zapobiegniemy przesuszaniu się skóry.

Kwasy kwasami, ale….

Pamiętaj, że choć kwasy mają całe mnóstwo pozytywnych właściwości to wszystko, co w nadmiarze może nam zaszkodzić. W dodatku warto pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej, ponieważ kwasy mogą uwrażliwić naszą skórę na promienie słoneczne.

_______________________________________________________________________________________________

Tekst Ci się podobał? Zostaw Like! :)

One thought on “Co w kremach kwasi?

  1. BogusiaM pisze:

    Kwasy nie mogą, a uwrażliwiają skórę na promieniowanie słoneczne, oprócz kwasu migdałowego, więc konieczna jest wysoka ochrona spf. 50;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *