Są często używane, kiedy mamy do czynienia z osłabieniem siły mięśniowej. Ich celem jest przeciwdziałanie zanikom mięśniowym i uzyskanie przyrostu ich siły. Ćwiczenia zapobiegają też przykurczom w stanie oraz zwiększają zakres ruchu. 

Zanim zaczniemy wykonywać ćwiczenia warto sprawdzić ich siłę za pomocą skali Lovetta. W tym wypadku wskazaniem będzie 1 – ślad skurczu mięśnia oraz 2 – słaby skurcz, który umożliwia ruch w odciążeniu. W każdym innym fizjoterapeuta sięgnie do innych ćwiczeń, które będą bardziej odpowiednie dla pacjenta. Tyle teorii.  Lekarze też często przypisują ćwiczenia w tak zwanym UGUL-u,  czyli w Uniwersalnym Gabinecie Usprawniania Leczniczego, gdy odciążenie stawów jest w stanie wspomóc proces leczenia. Mamy do czynienia z taką sytuacją na przykład gdy zmiany chorobowe obejmują powierzchnie stawowe.

Garść przydatnych informacji

Podwieszenie osiowe dla odwodzenia stawu ramiennego

Podwieszenie osiowe dla odwodzenia stawu ramiennego

Cel  przeciwdziałanie zanikom mięśni i uzyskanie przyrostu ich siły, zapobieganie przykurczom w stawie, zwiększenie zakresu ruchu w stawie. Również opóźniają postęp zmian degeneracyjny, zapobiegają obrzękom zastoinowym, ułatwiają krążenie krwi i chłonki oraz zapobiegają odleżyną. Warto pamiętać, że ćwiczenia czynne w odciążeniu pomagają w zachowaniu czucia proprioceptywnego i pamięci ruchowej.

Wskazania – zaniki i znaczne osłabienie siły mięśni (w szczególności porażenia i niedowłady mięśni), słaby zrost kostny, zmiany chorobowe powierzchni stawowych, wczesny okres po zawale mięśnia sercowego oraz potrzeba utrzymania odpowiedniej długości i elastyczności w mięśniach. 

Przeciwwskazania – ostre stany zapalne stawów, stany zapalne tkanek okołostawowych, stany zapalne żył, wysoka gorączka i złe samopoczucie pacjenta, złamania, stany pourazowe, po złamaniach kości z niepełnym zrostem, stany po zwichnięciu, przerwanie ciągłości skóry, bezpośrednio po zabiegach operacyjnych oraz ból, który występuje podczas ćwiczenia. 

Trzeba pamiętać

Wykonanie – odciążenie uzyskuje się poprzez podwieszenie ćwiczonej kończyny za pomocą rąk fizjoterapeuty, a także dzięki zanurzeniu w wodzie lub za pomocą UGUL-a. 

Cwiczenia czynne

Podwieszenie osiowe dla zginania stawu kolanowego

Rozróżniamy podwieszenia osiowe i pozaosiowe. Te pierwsze są najczęściej stosowane. Spotkamy się z nimi na przykład w przychodniach lub na oddziałach rehabilitacji. Oznacza to, że przy podwieszeniu osiowym punkt zawieszenia ćwiczonej kończyny znajduje się prostopadle nad osią ruchu, a pozycja wyjściowa jest tak dobrana, aby ruch odbywał się w płaszczyźnie poziomej. Kończyna musi być w pełni odciążona. Ważne jest również aby przy podwieszeniu osiowym punkt zaczepienia linek połączonych z podwieszkami znajdował się prostopadle nad stawem, w którym odbywa się ruch. Oznacza to mniej więcej tyle, że jeśli pacjent ma zginać kolano to właśnie nad tym stawem musi znajdować się eska z linką. 

W podwieszenie pozaosiowym punkt zaczepienia linek połączonych z podwieszkami znajduje się poza osią ruchu. W tym wypadku mamy do czynienia z pełnym odciążenie ćwiczonej kończyny, ale bez jej zrównoważenia. W ten sposób uzyskujemy moment wznoszenia ( punkt zawieszenia przesunięty w przeciwnym kierunku do ruchu), który utrudnia ruch oraz opadania, który ten ruch ułatwi ( punkt zawieszenia przesunięty w kierunku wykonywanego ruchu). 

—————————–

Niebawem wpis z przykładowymi podwieszeniami w UGUL-u oraz opis skali Lovetta. 

Tymczasem zapraszam na fanpage mojego bloga. 

One thought on “Ćwiczenia czynne w odciążeniu

  1. fizjo pisze:

    Należałoby jeszcze dodać, że w ogromnej większości przypadków te ćwiczenia bardziej szkodzą niż pomagają (także dlatego, że są źle wykonywane, ale nie tylko), w wielu przypadkach jest to zwykłe machanie kończyną, które ani nie szkodzi ani nie pomaga, a w niewielu ich wykonywanie ma jakiś tam malutki sens. To wszystko opłaca NFZ, a fizjoterapeuci muszą podwieszać pacjentów, mimo iż dobrze wiedzą, że pacjent bardziej by skorzystał, gdyby mogli zająć się nim manualnie, albo gdyby pacjenci trochę poćwiczyli. Niestety, absurdy królują. I między innymi dlatego fizjoterapia jest tak niedoceniana.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *