Tak naprawdę nasza choinka i mieszkanie mogą być piękne bez wydawania fortuny na szkaradne plastikowe ozdoby. Wystarczy odrobina chęci, czasu i najlepiej kilkoro dzieciaków. Materiały, które są potrzebne nie zawsze są kosztowne. Często możemy być eco wykorzystując to, co mamy pod ręką. W tym wypadku są to skórki z pomarańczy oraz najzwyklejsze tasiemki. Dokładnie takie, jakich zwykle używasz do pakowania prezentów. Warto przygotować sobie kilka kolorów. Kiedyś rodzice uparli się, że na choince będzie tylko srebrny łańcuch i czerwono granatowe bombki z jednego zestawu. Oj… była niezła wojna, że nie mogę powiesić mojego ukochanego różowego pieska od babci, kuli od cioci, w której już od lat nie działa głos, czy jakiś drobiazgów, które robiłam w dzieciństwie. Bez tych wszystkich smaczków choinka wydawała się sztuczna. Niemalże jak te z supermarketu, ale ponoć o gustach się nie rozmawia. Dlatego od razu przejdziemy do robienia ozdób. 

Potrzebne materiały:

 1. skórki z pomarańczy
 2. skórki z mandarynek
 3. wykrawaczki do ciasteczek
 4. wstążki i tasiemki
  + dodatkowo nożyczki i nożyk z ostrym końcem

Ozdoby Świąteczne z pomarańczy

Wykonanie:

Ja skórki zbieram przez jakiś czas. Na szczęście wsadzone do lodówki nie wysychają tak szybko jak zostawione na powietrzu. Od razu przeprowadzam wstępną selekcję i odkładam tylko największe kawałki. 

Do wycinania kształtów zabieram się najczęściej wieczorem. Jednym okiem oglądam dobry film, drugim próbuje z jednego kawałka wyciąć jak najwięcej kształtów. Gdy już się zdecydujemy jak ułożyć wykrawaczki to wystarczy je docisnąć. Po chwili mamy gotowy kształt. 

We wszystkich przygotowujemy otwory na tasiemki. Najlepiej, jeśli tym zajmie się osoba dorosła. Ozdoby są prawie gotowe. Teraz najważniejsze jest odpowiednie wysuszenie. Połóż skórki na papierze i przyciśnij czymś ciężki, na przykład książkami. Zostaw je do całkowitego wyschnięcia, inaczej po powieszeniu stracą kształt. Nie zapomnij zajrzeć do nich raz na jakiś czas. Niestety skórki potrafią spłatać psikusa i się zepsuć. Na szczęście zdarza się to bardzo  rzadko. 

Na koniec zostaje ozdobienie. Można śmiało puścić wodze fantazji. Dobrze sprawdzają się małe kokardki i serpentynki. Jeśli wolisz bardziej rustykalne to sięgnij po dratwę, sianko oraz przyprawy. Ładnie będzie wyglądać połączenie z gwiazdkami anyżu, korą cynamonu lub ziarenkami pieprzu. Niestety do umocowania przypraw będzie potrzebny gorący klej, albo kropelka. I tutaj znowu potrzebujemy pomocy osoby dorosłej.
DIY: Ozdoby Świąteczne

Rady:

 1. Jeśli masz jakiś wyjątkowo duży kawałek skórki to być może warto wyciąć jeden duży kształt. Zwykle najłatwiej dobrać materiał na te najmniejsze i tych jest najwięcej. 
 2. Skórki pomarańczy są grube. W razie problemów z wycinaniem można użyć deski. Dzięki niej o wiele łatwiej przyłożyć większy ciężar, a foremki do ciasteczek nie będą się wbijały w dłonie.
 3. Jeśli po wysuszeniu będzie wystawała biała część to wystarczy lekko ją zeskrobać ostrym nożykiem. 

DIY: Ozdoby Świąteczne

3 thoughts on “DIY: Nietypowe Świąteczne ozdoby ze skórek pomarańczy

 1. Fajne, przypominają pierniczki. Ja w zasadzie nawet wolę pierniczki, bo można je potem zjeść :)

  • AnatomiaZycia pisze:

   Pomarańczowe ozdoby będą ładnie się uzupełniały z brązem. No i zawsze zostanie coś cieszącego oczy, jak choinkę napadną głodne cukru dzieciaki ;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *