Cukrzyca to jedna z chorób XXI wieku, która charakteryzuje się wysokim stężeniem cukru we krwi. Przewlekły podwyższony poziom prowadzi do wielu poważnych chorób. Dlatego tak ważna jest samokontrola cukru we krwi, właściwa dieta, regularne przyjmowanie leków oraz kontrole u lekarze. 

W poprzednich artykułach określiłam różnicę między cukrzycą typu I i typu II, objawy jakie towarzyszą cukrzycy oraz jakiego typu leczenie jest stosowane. Pisałam również o powikłaniach, do których prowadzi nieleczona cukrzyca. 

Glukometr

Z  definicji jest to medyczne, przenośne urządzenie diagnostyczne, służące do pomiaru i bieżącego odczytu poziomu glukozy ( czyli cukru ) we krwi. Wystarczy nakłucie jednego z upuszków palca. Do badania wykorzystuje się specjalne paski testowe. Mają one wtopione elektrody lub odczynniki chemiczne. Poniżej znajduje się tabela, która przedstawia jakie stężenie glukozy we krwi jest prawidłowe, a które oznacza, że jesteśmy już chorzy na cukrzycę. 

Poziom glukozy

Interpretacja

Od 70 do 99 mg/dL (od 3.9 do 5.5 mmol/L)

Prawidłowy poziom glukozy

Od 100 do 125 mg/dL (od 5.6 do 6.9 mmol/L)

Nieprawidłowy poziom glukozy na czczo (stan przedcukrzycowy)

Co najmniej 126 mg/dL (7.0 mmol/L) w co najmniej dwóch pomiarach

Cukrzyca

 

Specjalista zajmujący się leczeniem cukrzycy
to diabetolog.

To on rozpoznaje jej typ, ustala dawkowanie leków doustnych oraz insuliny, jeśli jest taka potrzeba. To również u niego znajdziemy informację i porady w kwestiach diety. Aby spotkać się z diabetologiem potrzeba skierowania od lekarza pierwszego kontaktu. Do poradni diabetologicznej trafia się również po leczeniu szpitalnym. 

Diabetes

Samokontrola podczas choroby

Cukrzyk musi nauczyć się samodzielnie wykonywać pomiar glukozy we krwi oraz ciał ketonowych w moczu. Te ostatnie bada się za pomocą pasków diagnostycznych, które zmieniają kolor. Dzięki regularnym pomiarom można dopasować terapię do aktualnych potrzeb chorego, a także zapobiegać powikłaniom

Równie ważne jest codzienne mierzenie ciśnienia tętniczego krwi oraz oglądać i pielęgnować stopy. Stopa cukrzycowa jest poważnym powikłaniem, które może doprowadzić nawet do amputacji. Ostrożność i odpowiednia pielęgnacja jest ważna, ponieważ cukrzyca uszkadza układ krwionośny i nerwowy. Osłabione tkanki bardzo łatwo zranić, a my nie będziemy tego odczuwać. Ponadto źle leczona cukrzyca doprowadza do martwicy tkanek, a to prowadzi do amputacji. 

Chory powinien prowadzić Dzienniczek Samokontroli, w którym może zapisywać wszystkie swoje pomiary. Zwykle może je dostać od lekarza lub w aptece. Są małe, można je nosić przy sobie i są bezpłatne, ale prawidłowo i regularnie prowadzone są przede wszystkim niezastąpionym źródłem informacji. 

Kobiety również powinny zwrócić uwagę na zaburzenia miesiączkowania i czy pojawia się świąd pochwy, który może świadczyć o zapaleniu lub grzybicy. W tym wypadku należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem, który pomoże nam stwierdzić czy objawy występują na tle cukrzycy czy może mają inne podłoże. 
Main photo by  DeathByBokeh / in the text  by Skley

Więcej na temat cukrzycy

Przeczytaj też wpis Choroby XXI wieku – cukrzycaz którego dowiesz się jak rozróżnić typ I od II oraz co ma wspólnego otyłość z tą chorobą, a przede wszystkim Jakie są powikłania cukrzycy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *