W końcu mamy upragnione wakacje. Wielu z nas już od jakiegoś czasu regularnie biega, jeździ na rowerze lub ćwiczy  ciągle pracując nad figurą do stroju kąpielowego. Ale czy wiesz po jaki napój powinieneś sięgnąć po intensywnym wysiłku?

Media oczywiście będą polecać napoje izotoniczne. Prawdopodobnie brzmi to absurdalnie, ale gaszą one pragnienie lepiej niż woda, którą najczęściej zabieramy ze sobą do fitness clubu.  Dzieje się tak dlatego, że prócz wody zawierają też elektrolity oraz dostarczają witamin i soli mineralnych. Posiadają one również nieco węglowodanów, które powinny być dostarczane po każdym wysiłku. Co ciekawe ciśnienie osmotyczne napojów izotonicznych jest podobne jak w naszym organizmie. Dzięki temu nasze pragnienie jest ugaszone szybko, a potrzebne mikroelementy od razu są uzupełniane. Niestety zwykle są one bardzo drogie. 

Wiele osób sięga również po soki owocowe, ale one nie są w stanie ugasić pragnienia. W pewnym sensie są zbyt zagęszczone i organizm najpierw musi je rozcieńczyć wodą pochodzącą z naszych komórek. Jeśli jednak nie wyobrażasz sobie treningu bez świeżo wyciśniętego soku to rozcieńcz go z wodą 1:1 aby uzyskać napój zbliżony do izotonicznego.

Jednak najlepiej będzie, jeśli po treningu sięgniesz po szklankę mleka. Dostarcza węglowodanów, elektrolitów, wapnia i witaminy D. Poza tym dwie proteiny niezbędne do regeneracji odbudowy masy mięśniowej – kazeinę i serwatkę.

Teraz już wiesz co jest najlepsze dla Twojego organizmu. Mogę tylko życzyć owocnych treningów. 

_________________________

PS. Na zdjęciu znajduje się mleko, woda i mój ulubiony sok pomidorowy. Zawiera on między innymi potrzebne naszemu organizmowi sód i potas. Dzięki temu jest on – podobnie jak mleko – świetnym lekarstwem na syndrom dnia wczorajszego ;) 

2 thoughts on “Najlepszy napój po treningu

  1. Nitek pisze:

    Chciałbym jednak zauważyć, że jeśli pić mleko, to zwykłe, a nie UHT :)

    • Anatomia Życia pisze:

      Prawda – mleko mleku nie równe. Te, które stoją w kartonikach na półkach to raczej napój mleczny. Wszystko co w nim żyło i było dobroczynne dla naszego organizmu zostało brutalnie zabite w procesie obróbki. Najprościej rozróżnić mleko od właśnie takiego „mleko podobnego” tworu poprzez wybieranie mleka z lodówki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *