Nie ma co ukrywać. W kręgosłupie trochę tych kręgów jest. Jakieś 7 szyjnych, 12 piersiowych i 5 lędźwiowych. Do tego dochodzi kość krzyżowa i ze 3 kręgi guziczne. I teraz przychodzi taki pacjent, żali się że tu boli, tam strzyka… A ty biedny fizjoterapeuto zgadnij gdzie się coś zepsuło i jak ty masz to leczyć?

Czym jest dyskopatia?

Najprościej rzecz ujmując jest to szereg schorzeń krążka międzykręgowego. Nie leczona dyskopatia prowadzi do uwypuklenia lub rozlania jądra miażdżystego. Wiąże się to z bólem oraz wieloma dolegliwościami neurologicznymi

Niestety dyskopatia jest jedną z tych chorób, których nie potrafimy leczyć. Możemy tylko hamować jej rozwój i łagodzić bieżące objawy. Przede wszystkim fizjoterapeuta i lekarz powinni uprzedzić swoich pacjentów, że raz ujawniona dyskopatia jest tylko zaleczana. Oznacza to, że prędzej czy później możemy spodziewać się kolejnego ostrego napadu bólu. 

Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy jądro miażdżyste uwypukla się tworzy się stan zapalny i pojawia się obrzęk. Ucisk na nerw zwiększa się, a dolegliwości bólowe nasilają. 

Więcej na temat dyskopatii znajdziesz w osobnym wpisie → Dyskopatia, czyli degeneracja krążka międzykręgowego

Dyskopatia

Źródło: Flickr

Dolegliwości i objawy dyskopatii lędźwiowej

Ból najczęściej pojawia się w okolicy lędźwiowo – krzyżowej i co ważne promieniuje po tylno bocznej stronie do jednej lub obu kończyn. Jest to spowodowane uciskiem na korzenie nerwowe. 

Tępy ból będzie się zmniejszał w pozycji leżącej, a nasilał przy chodzeniu. Pojawi się również wzmożone napięcie mięśni przykręgosłupowych. 

W chwili, gdy ból będzie się utrzymywał ponad 3 tygodnie oraz pojawią się objawy neurologiczne takich jak zaburzenia czucia, opadająca stopa, osłabione odruchy, czy upośledzenie funkcji seksualnych u mężczyzn trzeba bezzwłocznie udać się na konsultację do neurochirurga 

 W ocenie uszkodzenia pomocne będzie sprawdzenie czy występuje objaw  Lasegue’a i Mackiewicza.

Warto pamiętać, że dyskopatia L4 – L5 będzie się wiązać z dobrze nam znaną rwą kulszową, zaburzeniami czucia bardziej po stronie bocznej (czasem, aż do palucha) oraz trudnościami w staniu na piętach. Natomiast w przypadku zmienionego chorobowo odcinka L5 – S1 ból kumuluje się po tylnej stronie (czasem, aż do brzegu stopy). Chory nie będzie mógł stawać na palcach, a odruch skokowy będzie ujemny. 

Rehabilitacja

Dyskopatia

Źródło: Flickr

W ostrych stanach zaleca się farmakologię i dużo leżenia, a przede wszystkim pozycje ułożeniowe, które rozluźnią napięte struktury: stawy kolanowe i biodrowe zgięte pod kątem prostym i wsparte na przykład na dużej piłce.

Inną zalecaną pozycją ułożeniową jest położenie się na brzuchu z poduszką w okolicy pępka. Czasem będzie potrzeba podłożyć nawet dwie lub trzy. Wszystko zależy od naszej wagi oraz od stanu kręgosłupa. Jednak najważniejsze by nasza „budowla” była stabilna. Inaczej mięśnie będą się napinać. 

Opisane pozycje powinno się stosować kilka razy dziennie, najlepiej co 3 – 4 godziny, przez około 20 minut. W trakcie leżenia powinno się odczuwać stopniowe cofanie dolegliwości w stronę kręgosłupa oraz ulgę.

Pierwszymi ćwiczeniami, które możemy zastosować to wzmacnianie mięśni kręgosłupa. W tym celu świetnie sprawdzi się izometria, albo delikatne odginanie kręgosłupa. Ważne, aby pacjent leżąc na brzuchu nadal miał poduszkę w okolicy pępka i ostrożnie prostował kręgosłup wspomagając się rękami. Wszystko co robi ma być do granicy bólu bez przekraczania go. Ćwiczenie powinno być powtórzone wielokrotnie, a ilość poduszek, które są w okolicy pępka ciągle zmniejszana. 

Z bardziej intensywnymi ćwiczeniami musimy się wstrzymać do czasu, aż ból się zmniejszy, a przeczulica w okolicy odcinka lędźwiowego zniknie

Nie zapominaj również o poprawieniu sprawności ogólnej organizmu. Być może będzie potrzebna zmiana diety oraz zaplanowanie minimum 3 spacerów w tygodniu, które z czasem wymienisz na bardziej intensywny wysiłek fizyczny. Kto wie? Może pora polubić rower? 

Dolegliwości i objawy dyskopatii piersiowej

Dyskopatia piersiowa występuje najrzadziej. Ma to związek z niewielką ruchomością oraz niewielkimi obciążeniami, którym ulega ten odcinek. Zwykle dotyka osób po 40 roku życia i obejmuje raczej dolny odcinek kręgosłupa lędźwiowego. Dlatego możemy się spodziewać bólu promieniującego do kończyn dolnych.  

Często wiąże się z nadmiernym wysiłkiem fizycznym, urazami lub wypadkami, które prowadzą do przemieszczenia jądra miażdżystego. Jednak trzeba pamiętać, że dolegliwości bólowe równie dobrze mogą być zainicjowane drobnym urazem, bądź niewielkim przeciążeniem, gdy nasz kręgosłup cierpi na przykład na chorobę zwyrodnieniową. Można to porównać do efektu domina. Raz, drugi i trzeci nie stanie się nic, ale w końcu mikrourazy i przeciążenia skumulują się na tyle, że nasz organizm odmówi posłuszeństwa. 

W przypadku bardziej zaawansowanych zmian pojawią się ubytki neurologiczne zaczynając od zaburzeń czucia i duszności, przez bóle rozchodzące się wzdłuż żeber, a nawet bóle, które potrafią być mylone z zawałami. Co ciekawe ze względu na umiejscowienie dyskopatii bóle  mogą być mylone nawet z chorobą trzustki lub kamicą pęcherzyka żółciowego. 

Rehabilitacja

Tak jak w przypadku dyskopatii każdego innego odcinka kręgosłupa, tak i tutaj będziemy się skupiać na wzmacnianiu gorsetu mięśniowego. Nie zapominajmy również o treningu czucia głębokiego. Dlatego śmiało sięgajmy po dysk lub piłkę. Niech będą nieodzownym elementem naszych ćwiczeń. Mimo wszystko pamiętaj o odpowiednim dozowaniu aktywności. Dopiero, gdy ból ustąpi zwiększ intensywność ćwiczeń. 

Trzeba sobie również uświadomić coś, co podkreślam od samego początku – raz ujawniona dyskopatia wiąże się z ciągłymi nawrotami choroby. Aby uniknąć ostrych napadów bólu, trzeba się liczyć ze zmianą trybu życia. Być może nie będzie trzeba rezygnować z pracy, ale odpada dźwiganie ciężkich przedmiotów. Warto też zadbać o swoje miejsce pracy, tym bardziej, jeśli spędzamy kilka godzin w pozycji siedzącej. Odpowiednio ustawione krzesło i monitor na vis a vis twarzy pomogą w unikaniu przykrych dolegliwości oraz spowolnią rozwój choroby. W dodatku trzeba zrzucić kilka kilogramów oraz znaleźć czas na ruch. 

Warto w tym miejscu pokrótce wspomnieć o interwencji chirurgicznej. Choć istnieje kilka możliwości dojść operacyjnych to w każdym przypadku dochodzi do usunięcia części żebra, która jest połączone z kręgiem. Następnie nawierca się trzon kręgu. Dopiero wtedy można usunąć uszkodzony fragment.

Źródło: Flickr

Źródło: Flickr

Dolegliwości i objawy dyskopatii szyjnej

Dolegliwości bólowe najczęściej dotyczą karku, potylicy oraz często promieniują do rąk i górnej części pleców. W większości wypadków będzie dotyczyć krążka międzykręgowego między C5 i C6 oraz C6 i C7, ponieważ to tutaj jest największa ruchomość kręgosłupa lędźwiowego. 

Ważne jest, aby pamiętać, że w tym wypadku jądro miażdżyste nie przemieszcza się ani do przodu, ani do tyłu, tylko do boku, a więc objawy neurologiczne będą pojawiać się jednostronnie

Będą się one wiązać z brakiem czucia w kończynach górnych, osłabieniem siły mięśniowej, czy nietypowymi doznaniami czuciowymi wędrującymi do ręki. Często będą się pojawiać silne bóle głowy o charakterze migrenowym, zawroty głowy oraz zaburzenia równowagi

Osoby szczególnie narażone na dyskopatie szyjną prowadzą siedzący tryb życia połączony z wielogodzinną pracą w nieergonomicznej pozycji. 

Często zdarza się u ludzi młodych. Jest efektem wypadku komunikacyjnego, albo szybkiego obrotu szyi, czy dźwignięcia ciężkiego przedmiotu. 

Rehabilitacja

W tym wypadku trzeba się liczyć z faktem, że lekarz może zalecić noszenie gorsetu w połączeniu z farmakoterapią. Jeśli po około 6 tygodniach dolegliwości nie ustąpią lub będą się nasilać to trzeba będzie rozważyć interwencję chirurgiczną, która zniesie ucisk na nerwy. 

Rehabilitację warto zacząć od skorygowania postawy, ponieważ pacjenci często wysuwają głowę do przodu. Kluczowe będzie rozluźnianie mięśni w okolicy szyi i barków oraz wzmacnianie tych struktur. Pomocne będzie wykorzystanie ćwiczeń izometrycznych, które możemy wykonywać samodzielnie w domu. 

Podczas ćwiczeń możemy też wykorzystywać gumy zwane Thera Band, którą pociągamy w różnych kierunkach. Wystarczy ją przywiązać i zadbać by ruch był fizjologiczny. Gumy są na tyle uniwersalne, że ruch może odbywać się ze wszystkich kierunków. 

Nie można też zapomnieć o dbaniu o ogólną sprawność organizmu. Może się to wiązać ze zmianą diety, zrzuceniem paru kilogramów oraz zaplanowaniem kilku spacerów w każdym tygodniu. 

Znaczącą poprawę może przynieść masaż oraz nauczenie pacjenta automasażu i uciskanie na punkty spustowe. Prócz tych, które znajdują się na karku warto zwrócić uwagę na te w okolicy C2. Często to on odpowiada za bóle w dolnej części głowy. Po jego naciśnięciu ból potrafi promieniować, aż do oka.
Main photo from Flickr

Na koniec zostawiam dla Was filmik podsumowujący. Doskonale obrazuje to o czym pisałam. 


_____________

Jeśli odczuwasz niepokojące objawy związane z bólami kręgosłupa
to skontaktuj się ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu. 

Nie zapomnij również o polubieniu tego wpisu! 

4 thoughts on “No i gdzie ta dyskopatia?

 1. seb pisze:

  Witam, proponuje wszystkim chorym na dyskopatie oprocz cwieczen izometrycznych, kotre mozna znalezc na youtube wpisujac core stability lub u dobrego fizjoterapeuty stosowac regularny trening miesni nog. Szczegolnie trenowac meisnie 2 glowe uda i 4 glowe uda. Do tego dodac rozciaganie, siad plotkarski itp – tak jak kiedys na WFie. Dzieki cwiczeniu miesni nog mozna uzyskac rewelacyjne rezultaty. Oczywisce trening nog zostawic na po fazie ostrej czyli zazwyczaj kilku tygodniach od wystapienia ataku choroby. Przede wszystkim glowa do gory, bol minie. Operacje stosuje sie tylko w okolo 2% przypadku. Kroic sie ma sens tylko jesli bol nie przechodzi po 8-12 miesiacach. Lepiej przecierpiec kilka tygodni lub nawet miesiecy cwiczac regularnie niz dac sie operowac bo niestety nie zawsze przynosi to dobre rezultaty. Dodatkowo propobuje masaz gleboki tzw powieziowy. Wazna jest nastawienie psychiczne do choroby dlatego propnuje rozniwe odwiedzic psychologa. Pozdrawiam! :)

 2. Ania pisze:

  Ciekawy artykuł. Bardzo fajnie i prosto opisana dyskopatia. W „Dolegliwościach i objawach dyskopatii szyjnej” pewnie chodziło o ruchomość kręgosłupa szyjnego, a nie lędźwiowego:) Pozdrawiam

 3. Malinka pisze:

  Dyskopatia szyjna – ciężka sprawa. Ale jestem pod wrażeniem, jak wszystko to ładnie opisane w tym artykule. Pozdrawiam serdecznie :)

 4. Małgorzata pisze:

  5 i pół roku temu miałam operację na dyskopatię C4-5 i C5-6 obudziłam się bez dolegliwości, które miałam przez 3 miesiące. Ręka prawa wróciła do normy, jedyne co się pojawiło to problem z mówieniem. Trwał jakiś czas ,potem było nieco lepiej, jednak gardło mnie niepokoiło,chrypka i wieczorny ścisk dawały mi się we znaki. Wizyty u różnych specjalistów nie wyjaśniały problemu. W końcu dr.rehabilitacji stwierdził że podczas operacji został uszkodzony nerw krtaniowy /częste powikłania/ i już wiedziałam o co chodzi.Zaakceptowałam to i dawałam sobie radę.Było dobrze, pół roku temu pojawiły się nowe dolegliwości, ból głowy, skurczowe bóle ręki i wielki niepokój. Jestem po MR wynik dyskopatia C6- C7.Zalecenia- operacja. Szok

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *