Jestem fizjoterapeutką z pasji. Dlatego, gdy w moim życiu pojawiła się opcja poznania nowej tematyki, którą jest ortotyka to zgodziłam się od ręki. Szczerze? Temat rzeka. Niby uczyłam się o zaopatrzeniu medycznym, ale tworzenie go od zera to prawdziwy wyczyn. Przede mną prawdopodobnie jeszcze kilka miesięcy intensywnej nauki zanim będę mogła nazywać siebie ortotykiem.

Dlatego, tym bardziej cieszę się , że miałam możliwość wzięcia udziału w szkoleniu pod hasłem: „Analiza i terapia w zaburzeniu kontroli motorycznej – kończyna górna„. To było intensywny dzień, który odmienił moje spojrzenie na potrzeby pacjenta oraz samego stosowania ortez.

12313532_554841454665647_4503994537076699370_n

Kończyna górna 

Bardzo podobało mi się wprowadzenie. Zauważyłam, że wielu terapeutów traktuje tę część ciała po macoszemu. Trochę tak jakby ręce miały nam służyć tylko do czynności manualnych typu podpisanie się lub sięgnięcie po kubek z najwyższej szafki. 

A to nie do końca tak. W zasadzie to nawet nie początek. Kończyna górna ma wiele funkcji zaczynając od podporowej, sięganie (czyli przemieszczanie się w przestrzeni), chwyt, dostosowanie siły, zwolnienie chwytu, manipulacja, wskazywanie oraz koordynacja oko – ręka. 

To jak będą rozwijać się dane funkcje zależy od kontroli głowy, obręczy barkowej oraz tułowia. Ręką nie jest i nigdy nie będzie osobnym bytem. Ciężko ją rozpatrywać z osobna. Często trzeba na problem spojrzeć globalnie. 

Kolejną ważną rzeczą, która powinna być jedną z pierwszych i podstawowych lekcji każdego młodego fizjoterapeuty, a która była poruszona na szkoleniu to fakt, że wypadałoby się zastanowić, czy dana funkcja występuje, a jeśli nie to co właściwie możemy zrobić, aby ją przywrócić, bądź poprawić. To bardzo mądre słowa, które są warte zapamiętania. 

funkcja

Orteza = korekcja + funkcjonalność + komfort

Zacznijmy od tego, ze celem ortotyki jest zapobieganie deformacjom, korekcja istniejących zaburzeń, poprawa stabilności oraz mobilności. 

Jeszcze niedawno stosowano protezy po to, aby na siłę dążyć do ustawienia danej części ciała w pozycji anatomicznej. Aktualnie bierzemy pod uwagę posiadane funkcje. Zaopatrzenie musi być tak dobrane, aby nie zablokować posiadanych funkcji, a z drugiej strony zabezpieczać przed deformacjami.

Z pomocą przychodzą dwa rodzaje ortez:

  • Elastyczne
  • Sztywne

Te pierwsze mają jeden zasadniczy plus – pobudzają, ale nie ograniczają posiadanej funkcji. Za przykład mogą posłużyć produkty Lycra i Areo.  W ich przypadku korekcja odbywa się poprzez kompresję, która wpływa na priopriorecepcję. W praktyce oznacza to, że jeśli pacjent ma zaniżone napięcie mięśniowe (hipotonia) lub wiotkość to tego typu zaopatrzenie „mobilizuje” organizm do działania zamiast blokować stawy w jednej pozycji. 

12244081_988909827836323_753710107_n

Rękawiczka Lycra – warto zauważyć, że w środku nie ma żadnych szwów, ani niczego co mogło by drażnić delikatną skórę.

1960151_988909917836314_319032239_n

Rękawiczka Lycra – wszystkie szwy są po zewnętrznej stronie.

Kamizelki i rękawiczki Lycra są dużo delikatniejsze. Zakłada się je na gołą skórę i poleca pacjentom z nieznacznymi problemy z hipotonia lub wiotkością. Za to produkty Areo świetnie sprawdzają się u dzieci na przykład z mózgowym porażeniem dziecięcym, czy z atetozą. Dzięki nim łatwiej zapanować nad ułożeniem tułowia i uzyskanie symetrii ciała. Dodatkową zaletą produktów Areo jest fakt, że do rękawiczek są wszyte specjalne kieszonki, w których można umieścić dodatkowe usztywnienie z plastiku z pamięciom kształtu. Jest to całkiem wygodne rozwiązanie, gdy chcemy zabezpieczyć rękę na czas snu.  

W przypadku produktów Lycra i Aero istotny jest fakt, że i jedne i drugie mają kilka bazowych rozmiarów, a każdy z nich można dostosować do indywidualnych potrzeb pacjenta. 

Szkolenie

Orteza wykonana z plastiku.

We współczesnej ortotyce podział na elastyczne i sztywne jest bardzo ważny. Dzięki niemu możemy zapewnić pacjentowi kompleksową opiekę. Dzienne zaopatrzenie to właśnie ortezy elastyczne, które mają wspierać i wspomagać. Z drugiej strony mamy ortezy sztywne, które można zakładać na noc, gdy Pacjent nie używa kończyny, a my chcemy zapobiegać deformacją. 

 Taśmy Ottimedi – rewolucja?

Mimo wszystko największe wrażenie zrobiły na mnie niedostępne jeszcze na rynku taśmy Ottimedi. Są to sztywne bandaże o bardzo małej rozciągliwości. Z jednej strony są gęsto pokryte wypustkami, a z drugiej materiałem, którego dobrze trzema się rzep.

Firma Vigo stworzyła je, aby mieć szanse ocenić, jaki może mieć wpływ planowane zaopatrzenie medyczne. Jednak są duże szanse, że taśmy Ottimedi okażą się uniwersalnym i rewolucyjnym zaopatrzeniem medycznym, które będzie można wykorzystać w wielu jednostkach chorobowych, w których mamy do czynienia z patologicznym ustawieniem ciała. Przykład? Udary. Dwa lub trzy pasy wystarczą, aby zderotować miednicę oraz kończynę dolną, a kolejne dwa, aby wyprostować kończynę górą. 

12395245_988910627836243_7304357_n

Vigo zapowiedziało, że w roku 2016 pady Ottimedi mają wejść na rynek. Będą dostępne szkolenia, po których ukończeniu terapeuci dostaną komplet pasów oraz bogato ilustrowaną książkę, która będzie wyjaśniać wszelkie wątpliwości. 

Pasy zapowiadają się na rewolucję, więc mam szczerą nadzieję, że będę mogła wziąć udział w szkoleniu. Z racji ich uniwersalnego zastosowania chętnie będę po nie sięgać w codziennej praktyce. 

* * *

Ortotyka to dla mnie zupełnie nowy dział. Nauka tworzenia indywidualnego zaopatrzenia poszerza moje horyzonty nie tylko o nowe umiejętności, ale przede wszystkim daje mi nowe spojrzenie na człowieka. Pomaga mi zrozumieć te zagadnienia, które do tej pory nie miały dla mnie, aż tak ogromnego znaczenia. Dlatego śmiało mogę polecić wszystkim moim kolegą i koleżanką po fachu zainteresowanie się tym tematem. Tym bardziej, że idzie tutaj o dobro Pacjenta. Nie da się ukryć, że dobre zaopatrzenie medyczne ułatwia życie i skraca czas leczenia, więc nie bójmy się z niego korzystać. Byle z głową. 

_____________________________________________________________________________________________________

Tekst Ci się podoba? Napisz komentarz i zostaw like! :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *