Czynności móżdżku

Do zadań móżdżku należy kontrola przebiegu funkcji ruchowych, integracja bodźców zmysłowych i czuciowych wyzwalających ruchy dowolne oraz reguluje napięcie mięśniowe. Odpowiada również za optymalne i harmonijne współdziałanie poszczególnych grup mięśniowych. Będzie on otrzymywał wstępny meldunek o każdym bodźcu ruchowym i konfrontował na bieżąco z informacjami zwrotnymi o przebiegu ruchu. 

Objawy zespołu móżdżkowego

Tytułowy zespół móżdżkowy to neurologiczny zespół chorobowy, który występuje właśnie przy uszkodzeniu móżdżku.  Typowe zachowania chorego to chwiejny chód, przewracanie się lub zataczanie, co sprawia, że dla osób postronnych często wygląda jak ktoś nadużywający alkoholu. Dodatkowo wrażenie to potęguje nieprawidłowe skoordynowanie ruchów. Jednym z testów, który pokaże nam czy taki problem występuje jest prośba o dotknięcie palcem nosa. Czynność niby prosta, ale nie wtedy, gdy u chorego występuje drżenie zamiarowe, czyli drżenie, które będzie się potęgowało wraz ze zbliżaniem się do celu. 

Nierówny chód i brak skoordynowania ruchów nie są jedynymi objawami, które utrudniają życie chorym na zespół móżdżkowy. Są nimi również oczopląs, czyli niezależne od naszej woli ruchy gałki ocznej oraz mowa skandowana. Choremu, podczas mówienia, brakuje płynności, słowa są oddzielone sylabami z nieprawidłowo przyłożonym akcentem. 

W przypadku poważnych uszkodzeń móżdżku możemy się również spotkać z wiotkością mięśni oraz osłabieniem odruchów. Jednym z testów, który będzie sprawdzał odruchy jest uderzenie młoteczkiem neurologicznym w okolice rzepki. 

Etiologia

Jednym z częstych powodów uszkodzenia móżdżku jest wieloletnie spożywanie alkoholu. Inne to zatrucie lekami, niedokrwienie lub udar, wszelkiego rodzaju urazy głowy i krwotoki, które niejednokrotnie im towarzyszą. Do uszkodzenia móżdżku może również dojść na tle zapalnym. 

Z uszkodzeniami móżdżku spotkamy się również przy chorobach demielinizacyjnych typu stwardnienie rozsiane oraz przy wadach wrodzonych. Jedną z nich jest zanik narządu.  To i tak tylko niektóre jednostki przy których spotkamy się z zespołem móżdżkowym. 

Rozpoznanie

Prócz wymienionych wyżej objawów do ostatecznego rozpoznania choroby móżdżku dochodzi na podstawie rezonansu magnetycznego, który pozwala na dokładne obejrzenie struktur. 

_____________________________

 Zachęcam do polubienia bloga na facebooku

fb.com/AnatomiaZycia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *