Przychodzi taki czas, gdy wymiana stawu staje się koniecznością, aby móc nadal funkcjonować. Jeśli nie ma przeciwwskazań to warto się na nią zdecydować. Pacjenci po okresie rekonwalescencji stwierdzają znaczny spadek poziomu bólu. Jednak wiąże się to z pewnymi zmianami w codziennym życiu. Trzeba o nich pamiętać, aby nie doprowadzić do zwichnięcia implantu. 

Jakich ruchów unikać?

Przede wszystkim nie możemy zginać stawu biodrowego. Nie istotne czy rozpatrujemy to z punktu podnoszenia nogi, czy zginania tułowia. Kąt prosty w stawie biodrowym to jest maksymalne zgięcie do jakiego możemy dążyć. Dlatego absolutnie zakazane będzie schylanie się.

Kolejny zakazany ruch to krzyżowanie nóg, w tym zakładanie nogi na nogę. Choć jest to ulubiona pozycja wielu z nas, to po wymianie stawu może doprowadzić do zwichnięcia i konieczności powtórzenia operacji. 

Nie mniej ważne jest unikanie rotacji w stawie. W skutkach może być takie same jak krzyżowanie nóg. Ważne jest, aby zwrócić uwagę, że ta zasada nie dotyczy tylko nogi, ale również tułowia. 

Jaka pozycja do spania?

Przez pierwsze 3 miesiące powinno się spać tylko na plecach z poduszką między nogami, aby zapobiec krzyżowaniu nóg i nadmiernego przywiedzenie. Warto też zabezpieczyć stopę, aby nie opadała w celu uniknięcia rotacji. 

Jeśli zaistnieje potrzeba położenia się na boku to przede wszystkim musimy położyć się na boku zdrowym. Noga chora powinna zostać ułożona na poduszkach, które wyrównają poziom między kończyną, a miednicą. Ponad to trzeba zadbać o lekkie zgięcie w stawie biodrowym oraz, aby stopa nie opadała. Inaczej doprowadzimy do niebezpiecznej rotacji.

Wstając z łóżka musimy pamiętać, aby robić to od strony operowanej nogi. Dzięki temu unikniemy ruchów, które mogły by spowodować zwichnięcie stawu biodrowego. Również kluczowa może okazać się wysokość łóżka oraz miękkość materaca o czym możecie przeczytać poniżej. 

Życie po endoprotezie

Źródło: flickr.com

 

Jak prawidłowo siadać i wstawać?

Wstawanie i siadanie wiąże się z pewną procedurą. Przede wszystkim trzeba wysuwać operowaną kończynę do przodu, potem przysuwamy się tyłem na tyle blisko siedzenia, aby wyczuć siedzisko. Jedną ręką musimy trzymać się balkonika lub wspierać się na kuli. Drugą wykorzystujemy, aby przytrzymać się poręczy krzesła. Siadamy pilnując, aby noga cały czas była wysunięta do przodu.

Jak już wspominałam – nie wolno zginać stawu biodrowego powyżej kąta prostego. Oznacza to, że kolano nie może znaleźć się powyżej biodra. Jeśli krzesło jest za niskie koniecznie podkładamy poduszki. Jednak zalecane jest duża ostrożność. Siedzenie nie może być miękkie. Wpadnięcie w głąb oznacza zginanie stawu biodrowego. 

Zasada nie zginania stawu dotyczy również toalety. Konieczne będzie kupienie nakładki, która podwyższy deskę sedesową. 

Trzeba pamiętać, aby nawet w siadzie się nie zginać tułowia. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Cierpieć mogą Ci, którzy są uzależnieni od kąpieli. Niestety po wymianie stawu są one wykluczone, ponieważ pojawia się ryzyko uszkodzenia stawu. Zamiast nich są polecane prysznice. Jeśli posiadamy wannę możemy, albo kupić specjalną nakładkę, na której chory może usiąść bez ryzyka nadmiernego zgięcia w stawie biodrowym, albo w prosty sposób przerobić ją na prysznic. Wystarczy kupić zasłonkę. Ponadto warto rozważyć montaż poręczy, które ułatwią wstawanie, a na pewno nie obędzie się bez odpowiedniego sprzętu do mycia. Dzięki szczotce z długą rączką chory będzie w stanie samodzielnie się umyć. 

Po wymianie stawu unikamy ćwiczeń siłowych oraz przeciążania się, aby nie doprowadzić do przedwczesnego niszczenia implantu. 

Trzeba zwrócić uwagę, czy mieszkanie jest przyjazne dla chorego. To nie tylko kwestia wystarczająco wysokich mebli. Rozejrzyj się, czy poruszanie się o kulach lub balkoniku nie jest utrudnione. Być może trzeba będzie poprzesuwać meble, a na pewno nie można zapomnieć o zabezpieczeniu kabli oraz schowaniu dywaników, na których można łatwo się poślizgnąć i stracić równowagę.

Radykalnych zmian nie ominie nawet  obuwie. Można zapomnieć o klapkach. Są zbyt niestabilne i łatwo o nieszczęście. Od tej chwili ważne, aby nosić buty pełne z zabudowaną piętą oraz z niskim obcasem.

zaopatrzenie ortopedyczne

Konieczne wsparcie

Po przeczytaniu tego wpisu za pewne wiecie, że zakazane jest krzyżowanie nóg, oraz zginanie, przywiedzenie i rotowanie stawu biodrowego. Bez odpowiedniego sprzętu ortopedycznego, który będzie wsparciem dla chorego, życie mogło by być bardzo trudne. Dobrym przykładem jest już opisana nakładka na wannę i sedes oraz szczotka z długą rączką.

Innym środkiem pomocniczym będą szczypce. Dzięki nim pacjent będzie mógł bez problemu podnosić rzeczy z podłogi, albo zakładać skarpetki. Wiem, przyziemna i prosta potrzeba, ale po operacji może okazać się nieco trudniejsza.  Szczypce mogą też pomóc w sięganiu po przedmioty, które znajdują się wysoko.

Inna prozaiczna, acz potrzebna rzecz to łyżka do butów z przedłużoną rączką. Dzięki niej pacjent będzie mógł zakładać buty bez konieczności schylania się. 

Współżycie po endoprotezie

Seks jest tak samo istotną częścią życia spanie, czy mycie się. Ważne, aby znaleźć pozycje, które nie będą doprowadzały do zgięcia stawu biodrowego, przywiedzenia, krzyżowania nóg, czy rotacji. 

Jeśli to kobieta jest po operacji to sprawdzi się pozycja misjonarska, łyżeczki oraz od tyłu (kobieta leży na brzuchu), choć warto nie rezygnować z poduszki między nogami. 

U mężczyzny będą obowiązywały te same zasady. W tym wypadku pozycja na jeźdźca, łyżeczki oraz na pieska, choć trzeba uważać, aby nie doprowadzić do nadmiernego zgięcia. Być może warto rozważyć, aby partnerka oparła tułowie o łóżko jednocześnie klecząc na podłodze. 

U obu płci warto poeksperymentować z pozycjami, które wymagają stania. 
Main photo flickr.com

_________________________________

Dajcie znać w komentarzach, czy uzupełnilibyście poradnik o jeszcze jakieś ważne kwestie. Piszcie również o swoich doświadczeniach związanych z wymianą stawu z punktu pacjenta i z punktu lekarza bądź fizjoterapeuty. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *